Lubię obserwować słowa … na czasie. Słowa roku, kwartału, miesiąca. „Słowa na czasie” – wyodrębniane przez specjalne zespoły językoznawcze i/lub medialne – mówią o tym, co organizuje społeczne i polityczne życie. Są one w sposób szczególny związane z zaistniałymi: wydarzeniami (a czasami rzeczami), zbiorowymi emocjami albo praktykami, albo zjawiskami. Jak słowo „post-prawda” (ang. „post-truth"), uznane przez redakcję „Oxford Dictionaries” za słowo 2016 roku.
Post-prawda i inne
Post-prawda (postfaktyczna poprawda) to słowo używane na określenie przewagi emocji i osobistych przekonań w budowaniu zaufania (i wszystkiego, co zaufanie może zdziałać) nad faktami. Słowo to nie pojawiło się dzisiaj i nie zniknie ani jutro, ani pojutrze. Ani ze słownika, ani z naszego życia.Trudno mi się oprzeć wrażeniu, że coś, co dziś nazywa się post-prawdą, głównie w kontekście politycznym, jest od dawna znane na przykład świecie biznesowych mediacji, marketingu, copywritingu. Ba, nawet promowane. Czy nie o niej – post-prawdzie pisał przed laty pisał Robert Mayer:
Aby to, co mówisz, brzmiało dobrze musi być logiczne. Żeby sprawiało dobre wrażenie, musi być ludzkie. Musisz nawiązać kontakt, stworzyć więź. Nawet jeśli ktoś uważa Twoje argumenty za słabe, Twój styl bycia ma o wiele większy wpływ na ludzi, niż to co mówisz, piszesz….albo jak śpiewasz*.A wracając do wątku „długiego życia” słów roku, by je udowodnić, wystarczy przypomnieć poprzednie słowa roku nominowane przez „Oxford Dictionaries":
2015 – emotikona o nazwie tears of joy (łzy szczęścia),
2014 – vape (wapowanie – palenie e-papierosa, czyli chmurzenie),
2013 – selfie (zdjęcie z ręki),
2012 – w wersji brytyjskiej omnishambles (totalny bałagan) – w wersji amerykańskiej GIF,
2011 – squeezed middle ("uciskana klasa średnia", "klasa średnia w ucisku" lub "klasa średnia w trudnej sytuacji finansowej")…
Słowa 2016 roku
Ciekawe, jak długo pożyją słowa 2016 roku? Dla przypomnienia poniżej, kilka z nich:- Anglia
- USA
- Austria
we współpracy a agencją prasową APA ) –przełożenie powtórki dogrywki (tzn. drugiej tury) wyborów prezydenta federalnego"
- Francja
- Holandia
- Niemcy
- Polska
Misiewicz (czytelnicy wirtualnej.pl)
sztos (Słownik Języka Polskiego PWN) – młodzieżowe słowo roku
PS
Profesjonalnie słowa roku obserwuje portal.
Słowa roku 2016.
R. Mayer, Sztuka argumentacji. Jak wygrać każdy spór. Przeł. G. Litwińczuk. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2006.
Teraz czas na Ciebie.
Blogowanie to gra zespołowa.
* Zostaw komentarz. Dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.** Jeśli Ci się podobało, prześlij ten wpis dalej. Sprawisz, że moja praca przyda się kolejnym osobom. ***Polub Content i Marketing na Facebooku. |
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentujcie, dopisujcie, nadpisujcie :)