Zaczyna się czas pierników. Jak mówi przysłowie: Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna. Pewnie niektórzy z was zapytają, a co ma czas pierników do … copywritingu. O content marketingu czy kreatywnym pisaniu nie wspomnę.
Pierny chleb leczniczy
Tymczasem historia piernika składnie splata się z historią reklamy. Choćby z historią rymowanych haseł-zachwalanek, jak na przykład to:Piernik to jest cud przyrody, żołądkowe leczy wrzody.To chyba jedna z najbardziej znanych piernikowych rymowanek-zachwalanek*, a pochodzi z czasów, gdy pierniki były jeszcze pod opieką domowych panien aptecznych (podobnie jak wódeczka!).
Można też przytoczyć mnóstwo przykładów piernikowego copywritingu, w którym odwoływano się do autorytetu, jak na przykład ten fragment druku reklamowego z 1928 roku:
Wyroby firmy Gustawa Weese, największej i najstarszej fabryki pierników w Toruniu, uznane zostały przez świat lekarski jako nadzwyczajne pieczywo, ponieważ działają nie tylko podniecająco na apetyt, lecz pomagają także w trawieniu. […] Żadne inne pieczywo nie nadaje się dla dzieci i osób cierpiących na żołądek tak znakomicie, jak właśnie pożywne i lekkostrawne deserowe katarzynki.Osobną nitkę w piernikowo-copywritingowych związkach stanowi łaczenie pierników z magią Bożego Narodzenia. Wystarczy przypomnieć sobie reklamę Oetkera z 2014: bajkowo-piernikową. Bazowała ona na nostalgicznych skojarzeniach piernika/ Bożego Narodzenia z: bajką, baśnią, legendą, tradycją, rodzinnym ciepłem**.
Piernik jak gazeta
Inną historię ma piernik figuralny, który od samego początku był wdzięcznym „polem symbolicznym”, miejscem – do słownego i wizualnego przedstawiania. Był jak gazeta, różnokształtny i dedykowany, a nawet bywał mocno polityczny***. No i ma piernik, toruński piernik, całkiem niezły udział w historii dyplomacji. Przekupności zresztą też.A przy tym wszystkim bywał dziełem sztuki, rzeczą piękną. Pisał o tym już w latach 20. zeszłego wieku między innymi Jan Abgarowski ****
Piernik toruński zawdzięcza swoją sławę nie smakowi, ale przede wszystkim, jeśli nie wyłącznie, kształtowi. Od czasów najdawniejszych mistrz cechu św. Priski, bo tak się nazywała niebiańska orędowniczka piekarzy, piekli pierniki i nadawali im kształt wieloraki. Malowano je też i złocono. Na pewno jednak w całej Polsce nie było wytwórców miodowników, którzy by zrozumieli, że piernik może być dziełem sztuki. Toruń zdołał urzeczywistnić te dwa wymogi i stąd sława jego piernikówHistoria polskiego piernika pokazuje, że potrafi on być medalionem, pamiątką prywatnych, lokalnych i regionalnych wydarzeń oraz z podróży, swoistą pocztówką miejsca, opowieścia, jak ta poniżej, o syrenie z delfinami.
Forma piernikarska z XVII wieku |
Były też pierniki (i pewnie są nadal!) komunikatorami słodkich treści. Nikt nie słyszał o emotikonach, a piernikowe całusy były! Zresztą nie od dziś wiadomo, że pierniki to jedne z najbardziej emocjonalnych ciasteczek, co najlepiej pokazuje choćby ten piernikowy cytacik*****:
mają niesamowitą wrażliwość i jakimi emocjami się je obdarzy, wygniatając i wałkując, takimi nasiąkną, a potem oddadzą z nawiązkąDzisiejszość udowadnia, że pierniki mogą być także nośnikami reklamy, w tym tej przestrzennej, o czym już Baba Jaga doskonale widziała, że wybornie mogą służyć promocji regionów, miast i miejsc (Toruń, Pardubice), że mogą punktami mocnego podparcia turystyki regionalnej i kulturowej.
*A może jednak bardziej znana jest ta rymowanka: Toruń bez piernika, jest jak statek bez sternika?
**Na osobną uwagę zasługuje content marketingowe działanie Oetkera (pioniera content marketingu), na przykład dostępny on-line przepiśnik na świąteczne pierniczki z wykorzystaniem produktów Oetkera: nie tylko na tradycyjne gwiazdki, śnieżynki, aniołki, choinki, bombki, ale także jednorożce, słonie, koty.
*** Na przykład hallerczyki
****J. Abgarowski, Pierniki toruńskie. „Naookoło świata” 1933/ nr 106.
*****M. Kordel, Serce z piernika. Wyd. Znak 2017.
Teraz czas na Ciebie.
Blogowanie to gra zespołowa.
* Zostaw komentarz. Dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.** Jeśli Ci się podobało, prześlij ten wpis dalej. Sprawisz, że moja praca przyda się kolejnym osobom.
***Polub Content i Marketing na Facebooku.
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentujcie, dopisujcie, nadpisujcie :)