Jest o nim zdecydowanie głośno. Jedni nazywają go: oszustwem, wyłudzeniem, portalowym fast foodem, portalozą. Inni – eufemistycznie – sposobem na przyciąganie e-publiczności.
A chodzi o generowanie ruchu na portalu lub innych stronach przez stosowanie różnych słownych albo obrazkowych przynęt i zanęt. Bo clickbait (= click (kliknięcie)+bait (przynęta)) to gra o kliknięcie dzięki przynęcie.
Jak w każdym wabiku, grający w tę grę wykorzystują prastare zapotrzebowanie naszego gatunku na sensację i ściągają publiczność … na obietnicę treści z szokującą, skandalizującą, prowokującą, czyli sensacyjną wkładką.
W większości przypadków na obietnicy się kończy, bo cechą charakterystyczną clickbaitu – jest niezupełna albo zupełna niezgodność otworzonych treści z tytułem, czyli… zmierzone oszustwo.
Podstawowe narzędzia clickbaitu
Click bait posługuje się głównie:- super tytułami - szokującymi, sensacyjnymi, prowokującymi, wyolbrzymiającymi prawdziwe wydarzenia, sugerującymi realne zagrożenie tuż za progiem albo wielką szansę w zasięgu ręki
- linkami – przekierowującymi na nieopisane lub mylnie opisane strony, zazwyczaj płatnymi
- atrakcyjnymi albo sensacyjnymi lub skandalizującymi fragmentami zdjęć – przekierowującymi na strony, które nie mają z tym zdjęciem nic wspólnego, zazwyczaj w celach komercyjnych.
Clickbaiting i jego rodzinka
Oj, duża ta rodzinka, a w pierwszej (i alfabetycznej!) kolejności tworzą ją: clik-klik, clik-przynęta, fake post, infotainment, likejacking, marketing wirusowy, reklama, sensacjonalizm, spam, tabloidyzacja dziennikarstwa, trolling, yellow journalism/ żółte dziennikarstwoClickbaiting i jego rodzinka |
Teraz czas na Ciebie.
Blogowanie to gra zespołowa.
* Zostaw komentarz. Dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.** Jeśli Ci się podobało, prześlij ten wpis dalej. Sprawisz, że moja praca przyda się kolejnym osobom.
***Polub Content i Marketing na Facebooku.
Nienawidzę tych baitów. Najgorsze jest to, że mnóstwo moich znajomych się na to nabiera. Nie wiem, gdzie ludzie maja mózgi (młodzi ludzie, którzy naprawdę powinni zdawać sobie sprawę z zagrożenia) i nie rozumiem chęci czytania czegoś takiego. Nawet, gdyby informacje tam zawarte były prawdziwe, gdyby w ogóle były tam jakieś informacje, nie chciałabym tego czytać.
OdpowiedzUsuń